|
|
Építkezés előtt és közben
Milyen információkat gyűjtöttem össze?
Ha építkezésen töröd a fejed vagy már zajlik a folyamat, de még úgy gondolod, hogy jól jöhet néhány tanács vagy érdemes tisztázni pár fogalmat, akkor Neked készült ez az összeállítás. De akkor is hasznos lehet, ha szerkezetkész házat szándékozol megvásárolni, mert egyáltalán nem mindegy, hogy a ház milyen külső szigetelést kapott, hány rétegű nyílászárót építettek be vagy éppen milyen födémmel készült. Az információk ideális esetben a beköltözés utáni időszak kényelmét, költséghatékonyságát tudják fokozni, de akár a kivitelezővel való megállapodást is befolyásolni tudja, hogy mennyire érkezel felkészülten egy helyszíni szemlére vagy egy tárgyalásra.
Az összegyűjtött tapasztalatok többségében hagyományos eljárással épült, hagyományos felépítésű házak építkezéséről valók, tehát: téglából épült, külső hőszigeteléssel ellátott, összközműves (víz, gáz, villany), kertes házakról van szó, melyek közt van önálló és ikerház is, osztott és osztatlan közös telkeken egyaránt. Az építkezések 2015-2020 közt zajlottak, némelyiket hitelfelvétel/CSOK igénylés is kísérte. Ezek alapján alakult ki egy olyan tudásanyag, amelynek hasznát lehet venni, amennyiben ilyen építkezésben gondolkodunk. Figyelem! A gyűjteményben NEM szerepel könnyűszerkezetes házakra, napelemes rendszerekre, alternatív fűtési módokra vonatkozó információ.
Az összegyűjtött szempontok, információk és javaslatok nem helyettesítik a megfelelő szakemberek munkáját, de segítenek a tisztánlátásban és a számunkra megfelelő döntések meghozatalában.
Miről szól?
Az építtető és kivitelező viszonya, érdekei, néhány fontos pont a következő témakörökről: ÁFA, építési napló, műszaki ellenőr, engedélyek, hivatali ügyek, veszélyes fák a telken, kötbér és műszaki tartalomra vonatkozó kiemelt figyelmet érdemlő pontok.
Mire jó?
Időt és pénzt lehet megtakarítani, ha felkészülten vágunk bele és kevesebb meglepetéssel kell szembesülni. Ha első építkezésben vagy előtte állunk, érdemes minél több helyen tájékozódni.
Hogyan épül fel?
Három részre bontva készült az anyag. Az első fejezet egy része arra világít rá, hogy a célt tartsuk szem előtt és ennek megfelelően szerződjünk. A második fejezetben a szerződésben szereplő fontosabb pontok felsorolása található, kiegészítő magyarázatokkal. A harmadik fejezetben a műszaki tartalom, műszaki leírásként ismert, a szerződés elválaszthatatlan részét képző dokumentum jelentősebb pontjait vesszük sorra.
-
1.Mi az óra célja? avagy érdekek az építkezés során, valamint egyes szerződéstípusok bemutatása
-
1. lecke
Érdekek az építkezés során
-
2. lecke
Szerződések típusai
-
2.Szerződésben szereplő pontokhoz néhány tanács
-
3. lecke
Szerződés pontjaihoz néhány tanács
-
3.Mi micsoda a műszaki tartalomban és mire érdemes odafigyelni?
-
4. lecke
Mi micsoda a műszaki tartalomban és mire érdemes odafigyelni?