10 millió forint értékben támogatás érettségiző diákoknak

10 millió forint értékben támogatás érettségiző diákoknak
Pályázat az esélyegyenlőség jegyében

10 millió forint értékben támogatja az érettségi előtt állókat a Webuni és partnerei. Az online oktatási segítségre azok a diákok pályázhatnak, akiknek nincsenek meg a megfelelő lehetőségei és/vagy esélyei a vizsgára való felkészüléshez.

A továbbtanulás a legtöbb diák esetében kulcskérdés, hiszen meghatározó szerepet játszik a karrierjük, az érvényesülésük szempontjából. Már maga a pályaválasztás sem könnyű döntés, de a tanulmányok finanszírozásának problémája sokszor még nagyobb fejtörést okoz a családoknak. 2011 óta, azaz nyolc év alatt, 13 százalékkal csökkent (67 ezerről 58 ezerre) az államilag támogatott helyek száma, ezért nem mindegy, hogy ki milyen sikerrel veszi az érettségi vizsga állította akadályt. Ráadásul ma már az érettségi nem egyszerűen útlevél a továbbtanuláshoz, de a legtöbb munkahelyen alapvető elvárás is. A követelmények azonban a ponthatárokkal együtt nőnek, a sikeres vizsgához való feltételek pedig nem mindenki számára egyformán adottak. Mivel az egyes diákok igényei eleve eltérőek, ráadásul bizonyos szakirányok esetében sokan választják az emelt szintű érettségit, a középiskolák nem feltétlenül tudnak mindenkit felkészíteni a megmérettetésre.

Az, hogy kinek mennyi időre van szüksége egy-egy tárgy elsajátításához, változó, de ha valaki az érettségi szünetben kezd el készülni, általában napi 5 – 6 órát ajánlott foglalkoznia a tananyaggal. Bár a tét nagy, sokan halogatják a tanulást. Ilyenkor bizonyítottan pluszmotivációt jelent egy mentor jelenléte. Ám a professzionális segítség igénybevétele akár több százezer forintos terhet róhat a családi büdzsére (Budapesten egy magántanár óradíja 3 – 4 000 Ft), és ezt nem mindenki engedheti meg magának. Ahogy azt sem, hogy kilométereket utazzon egy felkészítő tanárig vagy tanfolyamig, hiszen amíg a fővárosiak számára több lehetőség adott, a vidékieknek nehezebb a helyzete. Igaz ez a főiskolai, egyetemi felkészítő kurzusokra is. Erre az általános problémára kínálnak megoldást az online tanfolyamok, amelyek az ország bármely pontjáról elérhetőek bárki számára. Az internetes órák keretében tapasztalt, az elvárásokat alaposan ismerő tanárok vezetésével, bevált módszerek segítségével és hatékony tanulási technikák alkalmazásával készülhetnek fel a diákok a vizsgára. Természetesen ezek a kurzusok is pénzbe kerülnek, ezért nem mindenki tud élni a lehetőséggel.

Magyarország egyik legnagyobb online oktatási platformja, a Webuni, az esélyegyenlőség nevében fogott össze az Eduline-nal, az ELTE TTK Hallgatói Alapítványával és a Matematika-online-nal, amikor meghirdette 10 millió forint értékű érettségi pályázatát. A kedvező elbírálásban részesülő pályázatot benyújtó diákok ily módon kedvezményesen vagy ingyen férhetnek hozzá a professzionális online kurzusokhoz. „Azt szeretnénk, hogy ezzel a kezdeményezéssel minél több diáknak tudjunk segíteni abban, hogy bekerüljenek választott egyetemükre, és megvalósítsák álmaikat.” – nyilatkozta Pakucs András, a Webuni alapítója.

Az összesen 10 millió Ft értékű online érettségi felkészítőkre (maximum 2/fő) 100 vagy 50 százalékos költségmegtérítést igényelhetnek a jelentkezők. A kérelmeket április 10-ig nyújthatják be a diákok, tanáraik vagy szüleik, interneten keresztül. A pályázóknak mindössze egy 20-30 perces kérdőívet kell kitölteniük, amit a Webuni szakemberei és az online kurzusok oktatói két héten belül el is bírálnak. A válogatás alapvetően két fő szempont alapján történik. A bizottság figyelembe veszi a pályázó anyagi helyzetét, de döntő az is, hogy ki milyen motivációval és jegyekkel érkezik. Az összefogás résztvevői azt remélik, hogy a program segítségével több száz diák sikeres érettségi vizsgáját és jövőjét támogathatják országszerte.

Jelentkezni a következő oldalon lehet:

https://erettsegi.webuni.hu

Egyéb információk

A Webuni.hu egy 2013 óta működő, Magyarország első számú online oktatási platformja. Küldetésük a tudás demokratizálása, a tudás elérhetőségének idő- és helybeli korlátainak lebontása mindenki számára, minőségi, gyakorlatias és modern online kurzusok segítségével.

A Webuni érettségi felkészítő oldala:

https://erettsegi.webuni.hu

Kérelem beküldésének módja:

Google Kérdőív kitöltése, amely 20-30 percet vesz igénybe.

Az ingyenes hozzáférést biztosító kérelem linkje: https://erettsegi.webuni.hu/#kerelem

A kérelem: https://goo.gl/forms/qrOYRmb7lCvYJkta2

A kérelem elbírálása

A sikeres pályázókat két héten belül e-mailben értesítjük.

Szabályzat

Egy jelentkező csak egyszer pályázhat.

Egy jelentkező maximum két érettségi felkészítőre adhatja be pályázatát.

Amennyiben egy jelentkező kedvezményes hozzáférést kap, nem kötelező az adott kurzust megvennie.

A Webuni illetve a kurzus oktatói fenntartják a jogot, hogy kizárólagosan döntsenek az egyes pályázatokról, és a pályázat kimeneteléről.

A pályázat elbírálási szempontjai: A pályázó anyagi helyzete, esszéje, motivációja és jegyei.

Kapcsolat
Webuni központ:
1115, Budapest, Thallóczy Lajos utca 27
Innostart Irodaház

Kapcsolattartó
Czapovics László
Webuni – Marketing Menedzser

Telefon:
+3670 638 6968

Email:
czapovics.laszlo(kukac)webuni(pont)hu

Képzés ajándékba!

Egy új hasznos funkcióval bővült a Webuni felülete: Képzések ajándékba vásárlása!

A funkció bemutatása

Mind a tanulók, mind pedig az oktatók részéről felmerült az igény, hogy egy képzést ne csak saját magunk számára tudjuk megvásárolni, hanem azt szeretteinknek, barátaink vagy kollégáink (pl.: céges ajándékként) részére is. Ez az “ajándékba vásárlás” funkció, amelynek során az általam kiválasztott képzést, megtudom vásárolni egy másik személy részére, és egyszerűen tudom a képzéshez megadni számára a hozzáférést.

Funkció elérése

Az ajándékba vásárlás funkciót a kurzusok adatlapjáról tudod indítani (vagy ha már feliratkoztál az adott képzésre, akkor a kurzus oldalán) a zöld Ajándékba veszem gomb segítségével, és az utána kötvetkező vásárlási folyamat végigvitelével.

Kurzus adatlap

Kurzus adatlap – ha már tanulója vagy a kurzusnak

Ajéndékba vásárlás menete

  1. Képzés kiválasztása a https://webuni.hu/kepzesek oldalon
  2. A képzés adatlapján az Ajándékba veszem gomb megnyomása
  3. Számlázási adatok megadása (vagy bejelentkezés)
  4. A Webuni rendszer emailt küld ki a vásárlás és részleteiről hozzáférésa Te emailcímedre
  5. Küldd tovább az ajándékozottnak az emailben található hozzáférés linkjét vagy nyomtasd ki az hozzáférési adatokat, és add át személyesen.

Ajándékbeváltás menete

  1. Az ajándékozott ellátogat a küldött link címére. Hogyan?
    1. Az ajándékozó által küldött linkre kattintva
    2. A kinyomtatott PDF-en talált link begépelésével, vagy a QR kód beolvasásával
  2. Az ajándékozott belépés / regisztráció után automatikusan képzésre irányítjuk
  3. Az ajándékozott a belépése után a “Kurzusaim” részben is megtalálja a képzést, és folytathatja onnan, ahol abbahagyta

 

Bármilyen kérdés vagy visszajelzés esetén fordulj hozzánk bizalommal az info@webuni.hu címen. 

A Webuni továbbfejlesztett funkciója: emailes értesítések

Bemutatjuk az emailes értesítések testre szabásának lehetőségét

Egy régi funkciót megújítva tettünk elérhetővé a Webuni-n az oktatóink részére: a legutóbbi frissítés során a legtöbb felhasználónál már megjelent az emailes értesítések beállításának lehetősége.

Ebben a blog bejegyzésben szeretnénk bemutatni az elérhető funkciókat és azok használatát.

Elérhető funkciók:

Lehetőséged van külön-külön beállítani az emailes értesítéseidet kurzusonként a következő eseményeknél:

  • Megvásárolták a kurzusodat (vagy feljelentkeztek a kurzusodra ingyenes képzés, illetve kuponkód használata esetén)
  • Új kérdés vagy hozzászólás érkezett az egyik leckéhez vagy a kurzusoldalon
  • Új értékelés írtak a kurzusodról
  • Új beszélgetést indított valaki a kurzusodnál
  • Új feladatfeltöltés történt

webuni_email_ertesítések_beállítás_menüpont

Az emailes értesítéseket beállíthatod kurzusonként, illetve kezelheted azokat egyszerre is az összes kurzusodnál.

A némítás funkció aktiválásával, teljesen kikapcsolhatod az emailes értesítések kiküldését. Ebben az esetben sem az oktatott, sem a tanult képzésekről nem küldünk majd ki Neked emailt.Az emailes értesítések némítása nem törli az értesítési beállításaidat: ha kikapcsolod a némítás funkciót, akkor az emailek a korábbi beállításaink szerint működnek majd.

Hogyan használd?

Amennyiben még nem módosítottad az alapbeállításokat, akkor minden, a kurzusod esetében bekövetkező eseményről emailben kapsz majd értesítést.

Az értesítések beállítását bejelentkezést követően a Profil / Értesítések / Beállítások menüpont alatt tudod megtenni.

link: https://webuni.hu/profil/ertesitesek-beallitasa

Értesítések beállítása kurzusonként

  1. navigálj az Értesítések / Beállítások menüpont alá: https://webuni.hu/profil/ertesitesek-beallitasa
  2. válaszd ki a megfelelő kurzust
  3. értesítések beállítása:
    • zöld esetén értesítésben részesülsz az adott eseményről
    • piros esetén nem küldünk ki értesítést az adott eseményről

Értesítések beállítása esemény típusonként

  1. navigálj az Értesítések / Beállítások menüpont alá: https://webuni.hu/profil/nemitas
  2. módosítsd az értesítések beállítását:
    • a zöld “Be” gomb megnyomásával az összes kurzusnál aktiválod az eseményre vonatkozó emales és webes értesítést
    • a piros “Ki” gomb megnyomásával az összes kurzusnál kikapcsolod az adott eseményre vonatkozó emailes és webes értesítést

Némítás

  1. navigálj az Értesítések / Némítás menüpont alá: https://webuni.hu/profil/nemitas
  2. amennyiben egyáltalán nem szeretnél értesítést kapni (email és web) a Webuni rendszertől, akkor állítsd pirosra az “Összes értesítés” kapcsolót.

Továbbfejlesztés – visszajelzés

Fontosnak tartjuk azt, hogy az oktatók a kurzusuknál történt eseményekről azonnal információhoz jussanak. A jelenleg működő funkciókon túl szeretnénk továbbiakkal bővíteni a rendszert, hogy elősegítsük a sikeres munkát. A továbbfejlesztéshez várjuk minden Webuni oktató visszajelzését.

A következő form kitöltésével tudjátok megosztani velünk a visszajelzéseiteket, észrevételeiteket, ötleteiteket az emailes értesítés modullal kapcsolatban:

 

https://goo.gl/forms/CglfdS22gJymJqyk2

1 óra = 12×5 perc?

 Melyik hosszabb: az 1 órás, vagy a 12×5 percnyi videó? Tudom, nagyon gyenge beugratós kérdés…Nyilván mindkettő ugyanolyan hosszú…De vajon ezek egyenlők az online kurzusok esetében is? Mindkettőt ugyanolyan könnyű „fogyasztani”?!

 Miért kérdezem ezeket?

 A hagyományos oktatás szerinti előadások 40-45, de gyakran akár 90 percesek is lehetnek. Ilyenkor az előadó mindent megtesz, hogy kitöltse a rendelkezésre álló idejét, egy előre meghatározott tematika szerint lenyomja a prezentációját, a hallgatók pedig megpróbálnak odafigyelni a töménytelen, folyamatosan érkező információkra.

 Sajnos sokak fejében az online oktatás sem tér el sokban ettől, azzal a kivétellel, hogy ott nem az iskolapadban, hanem a gép előtt kell végignézetniük egy egybefüggő előadást.

Hosszu online videoMi a probléma ezekkel a videós anyagokkal?

Ijesztő

 Ki ne ijedne meg attól, ha már előre azt látja, hogy akár több órányi tanvideót kell végignéznie egy huzamban?!

Tömény

 Bizonyított tény, hogy egy átlagos ember nem tud 10-12 percnél huzamosabb ideig egy adott dologra koncentrálni, valamint a rövidtávú memóriánknak is megvan a maga befogadóképessége.

Átláthatatlan

 Egy 1-1,5 órás videó szinte teljesen átláthatatlan. Persze, lehet hozzá szkriptet készíteni a hallgatónak, de alapvetően nem lehet tudni, hogy mikor mi következik a tematikában.

Követhetetlen

 Önkénytelenül is sokszor előfordul, hogy nem tudjuk egy huzamban végignézni az adott videót. Ilyenkor legközelebb sok idő és energia megy el azzal, hogy megtaláljuk, hogy hol tartottunk, arról nem is beszélve, hogy úgyis vissza kell majd tekergetni, hogy miről is volt szó abban a részben, amit elvileg már láttunk.

Adatforgalom

 Online videókról beszélünk, amelyeket most már az esetek túlnyomó többségében mobileszközökről fogyasztunk. Egy 1-1,5 órás videónak a betöltése lassú, és minden egyes alkalommal rengeteg adatforgalmat generál.

Mi ezeknek a következménye?

 Röviden: a hallgató nem fog tudni hatékonyan tudást elsajátítani ezeknek a fajta videóknak a megnézéséből! Ha egyáltalán végignézi őket… Úgyis átkattint majd másik ablakba vagy feláll a géptől, hogy majd figyel rá, de közben azért csinál mást is…egy biztos, ezek után már nem szívesen fog beiratkozni más online kurzusra.

Mi akkor a megoldás?

“DA RA BO LÁS”

 Daraboljuk fel kis falatokra a hallgató által feldolgozandó anyagot, hogy könnyebben meg tudja azt emészteni. Akárcsak, ahogy a madár anyuka is előre megrágja a táplálékot a kis fiókáinak, hogy nekik már csak el kelljen azt fogyasztaniuk.

Madár etetés

Mit jelent ez egy online kurzusnál?

Mindig törekedj arra, hogy olyan kis részegységekre tagold a tartalmadat, hogy egy-egy videó nem haladja meg az 5-10 perc terjedelmet. Ha megfelelően strukturáltad a kurzusodat, akkor ez nem is lesz másképp.

Sokan félreértelmezik ezt is, de itt nem arról van szó, hogy akkor a 60 perces videódat 5 percenként megvágod, és meg is van oldva… Azért ennél ez egy picit, de tényleg csak egy picit szofisztikáltabb, de könnyedén elsajátítható ennek a szellemisége.

 Azt, hogy konkrétan hogyan kell ezt elképzelni és kivitelezni egy online kurzus esetén, arról a következő bejegyzésemben olvashattok bővebben.

Mi lesz ennek az előnye?

Gyakorlatilag mindegyik korábban felsorolt problémának az ellenkezője! 🙂

 Tehát…ha megfelelően van strukturálva a tananyagod, akkor az elejétől fogva átlátható lesz a hallgatók számára, és akár egy több órás kurzus is könnyen emészthetővé válik. Bárhol, bármikor könnyedén betölthető egy-egy videó, a tanulás pedig megszakítható és bármikor egyszerűen folytatható. Ennek köszönhetően pedig, nem fognak megijedni tőle, mert azt fogják látni, hogy ez az egész akár részleteiben, lépésről-lépésre is simán feldolgozható tartalom.

ezermérföldesutazás

Ha bármivel kiegészítenétek az itt elhangzottakat, vagy szívesen megosztanátok saját online oktatási tapasztalatotokat, akkor ne habozzatok!

Interjú: Juhász Balázs, a Hangrózsa Zongoraiskola alapítója

 A Webuni.hu oktatóit bemutató sorozatunkban most egy különleges személlyel beszélgetünk. Juhász Balázs, a Hangrózsa Zongoraiskola alapítója, egy vállalkozó szellemű, fiatal művész, aki zongorajátékot, karvezetést, zeneelméletet, kamarazenét és zenepedagógiát tanult. Saját zongoraiskolájában, személyesen is tanít, viszont most első sorban online kurzusairól kérdeztük, melyek a Webuni.hu platformján érhetők helyet. Az alábbi interjúból kiderül, hogy miért vágott bele az online oktatásba.

10989189_1593227807573893_1582726788052188053_oMióta foglalkozol zongoraoktatással?

 Több, mint 10 éve. Már a zeneakadémiai évek alatt is volt néhány tanítványom, a diplomáim megszerzése után pedig 9 évet töltöttem a közoktatásban, zeneiskolai zongoratanárként és zongorakísérő korrepetitorként. A megszerzett tudásomat és tapasztalataimat azóta vállalkozóként hasznosítom, a Hangrózsa Zongoraiskola keretei között.

Mitől különleges a Hangrózsa Zongoraiskola?

 A Hangrózsa Zongoraiskola a magánoktatásból kiindulva jött létre, jelenleg egyéni vállalkozásként működik, mert úgy érzem, hogy ilyen keretek között adhatom tudásom legjavát. A közoktatásban általában nincs elég pénz minőségi hangszerek beszerzésére, de még a meglévők karbantartására is alig, így keveseknek adatik meg, hogy valóban élvezzék a muzsikát, ami megszólal a hangszereken. Úgy döntöttem, hogy nem adom alább első osztályú zongoránál, ezért kizárólag az egyik legnevesebb zongoragyár, a Steinway & Sons termékei közül válogatok, jelenleg egy Essex zongora áll az oktatás szolgálatában, így kezdők és haladók, gyermekek és felnőttek egyaránt élvezhetik a megszólaltatott dallamokat.

 A zeneiskolai, kötelező vizsgák helyett élményszerű koncerteket tartunk, neves vendégművészek meghívásával, egyre nagyobb nyilvánosság előtt. A tanterv nagyjából igazodik a zeneiskolák klasszikus zenei tananyagához, viszont nincs kötelező haladási tempó, és igény szerint pop, valamint jazz művek is színesítik a palettát. A mottónk kiválóan összefoglalja a zongoraiskola céljait: „Színvonalas zongoraoktatás minőségi hangszeren, minden korosztálynak”.

Hol folyik az oktatás?

 Jelenleg Budapest II. kerületének zöldövezetében, a Pálvölgyi-barlang közelében tanítok.

Milyen terveid vannak hosszú távon?

 Szeretném bővíteni a zongoraiskolát, viszont alkalmazotti rendszer helyett alvállalkozói rendszerben. Azt szeretném, hogy a kollégák is jól érezzék magukat, kapják meg azt a szabadságot, ami a művészi fejlődésükhöz szükséges. Nem tervezek kötelező munkaidőt, mindenki annyi óraszámot vállal majd, amennyiről úgy gondolja, hogy nem gátolja a szakmai minőséget, marad ideje gyakorolni és koncertezni is. A hangszerparkot természetesen Steinway termékekkel tervezem bővíteni.

Milyen szerepet tölt be az online oktatás?

 Az oktatás online formája azok számára kínál megoldást, akiknek földrajzi, anyagi, családi vagy munkarendi okok miatt nincs lehetőségük tanárhoz járni, de van otthon zongorájuk vagy valamilyen billentyűzetük, és szeretnének eljutni odáig, hogy néhány, kedvenc dallamot meg tudjanak tanulni eljátszani rajta. A technika alapjait és a kottaolvasást kitűnően el lehet sajátítani a képernyőn keresztül is. Az online oktatás viszont magasabb szinten nem helyettesítheti az élő oktatást, hiszen az igényesebb zeneművek megszólaltatásához szükséges tudás elsajátításához nélkülözhetetlen a személyes kontaktus.

header015

Hogyan találtál a Webunira?

 Tulajdonképpen nem is én találtam a Webunira, hanem a Webuni talált énrám. Már javában készült az online tananyagom, amikor kaptam egy levelet, hogy online oktatókat keresnek. Akkor még nem tudtam, hogy hol fogom publikálni a tananyagot, most viszont már két kurzusom is elérhető a Webuni platformján, és ez a szám is hamarosan tovább fog bővülni.

Mi tetszett meg benne?

 A Webuni egy olyan oktatási platform, ahol a digitális tananyagot elegáns környezetben, kurzusok formájában kapja a felhasználó, melyekre ingyenesen, vagy az oktató által meghatározott áron iratkozhat be. Oktatóként az tetszik, hogy különféle formátumú anyagokat fel lehet tölteni: videókat, prezentációkat, írott mellékleteket is. A felhasználóknak lehetőségük van a tananyaggal kapcsolatos kérdéseket is feltenni, ami fontos lehet, ha elakadnak.

Mik a hosszú távú terveid a Webunival kapcsolatban?

 A Hangrózsa Zongoraiskola online tananyaga folyamatosan készül, terv szerint összesen 10 kurzusból áll majd a kezdők számára kidolgozott tanfolyam, valamennyi a Webuni platformján lesz elérhető. Az első kurzust ingyenesen teszem elérhetővé, hogy mindenki kipróbálhassa, hogyan működik az online zongoraoktatás, és legyen sikerélménye is. A további kurzusokat kedvező áron kínálom, a hírlevélre feliratkozóknak pedig személyre szabott akciókat, kuponokat is küldök.

Hogy látod az online oktatás jövőjét Magyarországon?

 Ahogy a világ többi részén, Magyarországon is egyre többen használják az internetet információszerzésre. A legtöbb, számítógépes szoftverhez készített tananyag, segédanyag eddig is online volt elérhető, a paletta láthatóan bővül. Miért ne legyen része ennek a zongoraoktatás is? A művészetoktatás terén is láttam már példát levelező tanfolyamra, online felület segítségével pedig ez a folyamat még egyszerűsödhet is.

Mit üzensz azoknak az oktatóknak, akik még csak tervezik, hogy kipróbálják az oktatás online módját?

 Nagyon egyszerű: ne csak tervezzék, próbálják ki!

 Balázs kurzusait a képre kattintva tudjátok elérni:
boritops43

 Ha szívesen kipróbálnátok, hogy milyen lehet online zongorázni tanulni, akkor ne habozzatok beiratkozni a Hangrózsa Zongoraiskola ingyenes bevezető tanfolyamára! 😉

Az oktatás megöli a tanulást?

 Korunk oktatási rendszerének legnagyobb problémája, hogy a tanárok az oktatásra koncentrálnak, aminek következménye, hogy nem hagyják tanulni az új generációt. – hallhattuk többször is a múlt héten megrendezésre kerülő Brain Bar Budapest fesztiválon. Remek előadásokon vehettünk részt, amelyek központjában az oktatás jövője állt.

Mi az oktatás szerepe az innovációban?

 Vladimír Šucha, az Európai Bizottság Közös Kutatóközpontjának főigazgatója szerint az innovációnak három összetevője van: technológia, kutatás és oktatás. Kiemelte, hogy az innováció nem egy pontszerű helyzet, hanem progresszív folyamat, amelynek táplálásához újabb és újabb „felfedezőkre és újítókra” van szükség. Nagyobb kihívásokkal nézünk szembe, mint valaha, ezért a jövő generáció felnevelésére nagyobb hangsúlyt kell fektetni – mondta Šucha.

 Azt, hogy jelentős változásokra van szükség a jelenlegi oktatási folyamatokban, nem csak mi érezzük a Webuni.hu-nál, hanem a civil szféra, sőt a politikai vezetés is egyaránt. Csak sajnos, míg a kormányzati döntéshozatal lassú és megkérdőjelezhető lépéseket tesz előre, addig sokkal nagyobb hatása tud lenni a független kezdeményezéseknek.

Nem a Mit? és a Hogyan?, hanem a Miért? a lényeg!
 

 Mara Steiu, egy 17 éves, román származású, középiskolai diáklány fogalmazott meg egy rendkívül fontos és sajnos mindenhol jellemző gondolatot az oktatás módszertanával kapcsolatban. Állítása szerint teljesen mindegy, hogy papírra írt jegyzeteket oszt ki a tanár, krétával ír a táblára, projektorral vetíti ki a tananyagot, vagy éppen tableten tudják nyomon követni a tanórát a hallgatók…mindegyiket unalmas!

 És talán ez az egyik legfontosabb gondolat, amit ki kell emelni a 3 napos rendezvényen elhangzottak közül: Nem az a lényeg, hogy a diákot milyen eszközökkel és milyen módszertannal próbálják meg oktatni, hanem az, hogy motiválva legyenek a tanulásban. Ezt pedig csak úgy lehet, ha a legelejétől kezdve tisztában vannak azzal, hogy MIÉRT tanulják az adott tananyagot. A mondás is úgy tartja, hogy: “céltalan hajósnak semmilyen szél sem kedvez” – nos itt is erről van szó.

 Ezért is nagyon fontos egy online tananyag esetén is, hogy már a legelején világosan a hallgató tudtára adjuk, hogy mi az adott kurzus célja, miről fog szólni, milyen tudásra tesz szert a hallgató, és ennek köszönhetően milyen plusz értékekkel fog gazdagodni, ha sikeresen elvégzi. Egy kicsit más megközelítésből, de pont erről a témáról olvashattok bővebben egy korábbi blogbejegyzésünkben is, amit ITT találtok.

Azért tanulunk, mert motiváltak vagyunk
 

 Oktatás helyett tehát arra kell törekednünk, hogy motiváljuk és inspiráljuk a fiatalokat a tapasztalati úton történő tanulásra. Erre kiváló példa Matija Goljar programjának sikeressége hazájában, Szlovákiában, ahol Matija gimnazistákkal ismerteti meg a vállalkozói szemléletet.

 Fontos, hogy nem tanítja őket, hanem olyan gyakorlati szituációkba „vezeti bele” a fiatalokat, amiből csak a környezetük és saját képességeik felfedezésével tudnak helytállni. Az iskolán kívüli informális foglalkozásokon már 3200 diák próbálhatta ki magát. Matija módszereinek sikerességét az is igazolja, hogy a programon keresztül, már több sikeres vállalkozás is elindult az elmúlt években. Ja, és ne feledjük, a résztvevők még csak 16-18 évesek! De mi a titka a programnak? Szerinte az, hogy elengedi a gyerekek kezét, mert ugye „biciklizni sem lehet úgy megtanulni, ha közben a szülő folyamatosan fogja a kormányt.”

 Matija Goljar projektjét ITT éred el.

A szabadság a tanulásban igazából inspiráló
 

 A 2013-as TEDx díj győztese, Sugata Mitra, a Newcastle University professzora beszélt a jövő oktatási technológiáiról szóló kutatásairól. Szerinte új felfogásra és módszerekre van szükség a tanításban, hiszen az eszközök már adottak. A jövőben megváltozik a tudásról alkotott nézetünk, hiszen az internet segítségével minden információ másodpercek alatt elérhető, a siker kulcsa az információhoz való hozzáférés és azok alkalmazása. Ezt a gyakorlatot követi ő is: a diákoknak megengedi a telefonok és tabletek használatát a számonkéréseknél, mondván, hogy „a való életben is az internethez fordulunk segítségül”.

 Mitra professzor Indiában és az Egyesült Királyságban végzett kutatásai rámutattak az önálló, de csoportban való tanulás hatékonyságára. A Prezi-nél is az önálló alkotásban hisznek, és talán ez a sikerük egyik kulcsa. Egyik kerekasztal beszélgetés során, Árvai Péter, a Prezi társalapítója mesélte tapasztalatait, hogy a Prezi munkatársai sokszor megrémülnek, amikor teljes szabadságot kapnak és nem írja elő számukra senki az előttük álló feladatokat. De, ez az önállóság teszi lehetővé az alkotó munkát a csapat számára. Számunkra is adott a lecke: engedjük szabadon a gyerekeket és bízzunk abban, hogy maguktól tanulnak majd.

 Az igény a tanítás fejlődésére óriási, mind a társadalom, mind pedig a munkáltatók részéről is. Bátran kijelenthetjük, hogy elindult a változás, megjelentek lokális kezdeményezések is, de mélyebb összefogásra van szükségünk annak érdekében, hogy a jövő (jelen?) problémáit leküzdjük.

 Úgy gondoljuk, hogy a Webuni.hu a motiváltak eszköze tud lenni a tanulásra. Egy online platform, ahol a tanulni vágyó egyén a számára érdekes tudást tudja elsajátítani, Bárhol. Bármikor.

Fotók forrása: https://www.facebook.com/brainbarbudapest/photos_stream

Rajt-cél győzelem

 Hiába nevez be valaki egy versenyre…ha nincs mellette akárki, aki már a kezdetektől kezdve lelkesíti és inspirálja, akkor ritkán tud elegendő motivációhoz jutni önerőből. Értsd: Csak azért, mert valaki beiratkozott a kurzusodra, még nem jelenti azt, hogy el is köteleződött iránta.

edzoba

 Gondolom, – de legalábbis remélem, – hogy számodra is az a fontos, hogy az „ügyfeleid” (hallgatóid), elégedettek legyenek és pozitív élménnyel gazdagodjanak a „terméked” (kurzusod) „fogyasztása/használata” (tanulása) közben, illetve utána is. Ehhez viszont az kell, hogy ne csak beiratkozzanak a kurzusodra, hanem sikeresen el is végezzék azt..

Miért is fontos ez?

Tudom, tök bagatellnek tűnik egyáltalán beszélni erről, de mégis fontosnak érzem kihangsúlyozni ennek a jelentőségét. A hallgatók és az oktatók érdekében egyaránt!
 Hallgatói oldalról ugye fontos a fogyasztói elégedettség.  Ez akkor fog megvalósulni, ha a tananyagod elvégzését követően ténylegesen azt kapják az adott kurzustól, mint amire a beiratkozáskor számítottak, és ténylegesen arra a tudásra tesznek szert, mint amire szükségük volt. Ezt pedig ugye elég nehéz lenne eldönteniük, ha végig se csinálják a kurzusodat…
A Te, vagyis az oktató szempontjából pedig azért fontos, mert Te is csak akkor leszel sikeres, ha a hallgatóid elégedettek. Egy elégedett hallgató nem csak szeretni, de ajánlani is fogja a kurzusodat másoknak. Sőt, nagy valószínűséggel aktív tagja lesz a kurzusod közösségének és a további kurzusaidra is be fog iratkozni, mert már tudja, hogy mire számíthat.

Hogyan?

 Arról, hogy hogyan tudod fenntartani a hallgatóid figyelmét a kurzusod során, majd egy külön bejegyzés keretein belül ejtenék szót. Jelen írásban inkább arra szeretném felhívni a figyelmedet, hogy ne elégedj meg azzal, ha egy ember már beiratkozott a kurzusodra.

 El kell keserítselek, de biztos sok olyan hallgatód lesz, akik beiratkoznak a kurzusodra, de aztán a felét sem végzik el. Főleg egy ingyenes kurzus esetén, ahol még az a tényező sem motiválja őket, hogy „Hamár pénzt kiadtam érte, akkor legalább elvégzem…”. Ha pedig fizetős kurzusról van szó, akkor meg még dühösebb lesz, hogy pénzt adott ki érte, és még nem is vált hasznára. (Még akkor is, ha önhibájából nem végezte el…)

 Nyilván, az emberi tényezők közrejátszása miatt, ezen teljesen változtatni úgysem fogsz tudni, de ezt a lemorzsolódást drasztikusan le tudod csökkenteni a megfelelő eszközök alkalmazásával. Ezek közül az egyik legfontosabb, a kezdeti lendület megadása, vagyis a megfelelő bevezető (Intro) lecke.

gyerek kezdő lendület

Milyen legyen?

 Tökéletes recept itt sincsen, de azért megemlítenék néhány olyan tényezőt, amire feltétlenül érdemes odafigyelni a bevezető leckédben.

  1. Ne téveszd össze a promóval!

 Lehet, hogy a promó videódban már tettél említést a kurzusod tematikájára, beszéltél magadról, be is lelkesítetted a hallgatót, de annak alapvetően az volt a célja, hogy beiratkozzon. Az intronak pedig az, hogy kellő lendületet kapjon a tanuláshoz. Ne habozz ezeket a dolgokat újra feleleveníteni, de itt már légy tárgyilagosabb és részletekbemenőbb.

 Ha most azt gondolod, hogy pont ugyanezt megtetted a promódban, akkor valószínűleg a promód sem azt a szerepet tölti be, mint amire hivatott. Ebben az esetben, ajánlom figyelmedbe EZT a bejegyzésemet, amiben a jó promó videóról írok részletesen.

  1. Ismerd a hallgatóid igényét és kételyeit

 Próbálj meg a hallgatóid fejével gondolkozni! Benned milyen kérdések merülnének fel, ha Te iratkoznál be egy hasonló kurzusra?

–        Tényleg ez a jó kurzus számomra?

–        Miről is lesz szó?

–        Tuti azt az anyagot fedi le, amire szükségem van?

–        Valóban hiteles ez az oktató?

–        Nem fogom én ezt idő előtt megunni?

  1. Adj választ ezekre a kételyekre

 Nem vagyok híve az előre magyarázkodásnak, de itt olyan általános kérdésekről/kételyekről van szó, amik szinte mindenkiben felmerülnek, így érdemes már előre letisztázni ezeket!

–        Tényleg ez a jó kurzus számomra?

 Ha minden igaz, akkor már a kurzus megtervezésekor meghatároztad a kurzusod célját és célcsoportját. Nincs tehát itt más dolgod, mint elmondani, hogy kinek és miért hoztad létre ezt az anyagot.

 Ha elmaradt volna a kurzusod célkitűzése, akkor feltétlenül olvasd el ITT, az erről szóló korábbi bejegyzésemet!

–        Miről is lesz szó? Tuti azt az anyagot fedi le, amire szükségem van?

 Feltétlenül javasolom, hogy itt részletesen vedd végig, hogy milyen logika alapján alakítottad ki a kurzusodat és melyik fejezetben miről lesz szó! Lássa a célt és tudja előre a hallgató, hogy milyen úton vezeted őt el a megszerezni kívánt tudásig!

–        Valóban hiteles ez az oktató?

 Noha nem is valós időben, de most Te leszel a személyes oktatója minden egyes hallgatódnak! Nagyon fontos, hogy már az elején kellő bizalmat kelts az emberekben, hiszen csak akkor fogják meghallgatni és megfogadni a tanácsaidat, ha közelebb kerülnek hozzád. Legegyszerűbben úgy tudod ezt kialakítani, ha kicsit mesélsz magadról, de leginkább a tapasztalataidról.

 Ne érts félre, nem a szakmai önéletrajzodat kell itt felmondani, hanem azt kell érzékeltetni, hogy Te is voltál ugyanabban a helyzetben, mint Ők. Te is ugyanonnan kezdted, Te is szembetaláltad magadat ugyanazokkal az akadályokkal, és pontosan emiatt, nagyon jól tudod, hogy mire van szükségük az adott problémák megoldását illetően. Azáltal, hogy empátiát gyakorolsz a hallgatóid felé, sokkal hitelesebb képet fogsz alkotni, mintha csak felsorolod, hogy milyen titulusokat töltesz/töltöttél be. (Sőt, talán még meg is ijeszted őket, hogy ők még mennyire seholsem tartanak…)

–        Nem fogom én ezt idő előtt megunni?

 De, biztos lesz, akinek unalmas lesz, hiszen maga a tanulás is sokszor unalmas…viszont, tehetsz ez ellen!Add át a saját lelkesedésedet a kurzusod iránt, sőt, beszélj nyíltan arról, hogy Téged konkrétan mi inspirál az adott témában!

  1. Humor!

 Nem győzöm hangsúlyozni, hogy a humor a legjobb fűszer mindenhez, úgyhogy bátran ízesítsd vele a kurzusodat!

  1. Láss neki!

 Teljesen mindegy, hogy egy újonnan készülő kurzusodról van szó, vagy egy már régóta meglévő tananyagról, egy intro videót sohasem késő (újra) elkészíteni!

17738-business-man-pointing-pv

Promóvideó – az első benyomás

 A promóvideó az egyik legfontosabb eleme a kurzusodnak, hiszen egyfajta betekintőként szolgál kurzusodba a látogatók számára. Ezzel teszel első benyomást a potenciális hallgatódra, aki ez alapján fogja eldönteni rólad és a kurzusodról, hogy bizalmat szavazzon-e. Első benyomás pedig csak elsőre van, így fektess kellő hangsúlyt és energiát a promódra is!

 Gondolj úgy a promóvideóra, mint egy mozifilm előzetesére, aminek meg kell győznie a potenciális hallgatót arról, hogy a kurzusod neki való és megéri neki beiratkoznia rá. Tehát, úgy kell elő- és elkészíteni a promóvideódat, hogy az kellően figyelemfelkeltő legyen a felhasználók számára, ugyanakkor értékes információt nyújtson rólad, a tartalomról és a tanítási módszeredről egyaránt.

 Nem kell félni még akkor sem, ha elsőre ez nehéznek hangzik. Ezt a bejegyzést pont azért írtam meg, hogy néhány tippet adjak, hogy hogyan készítsd el(ő) a saját promóvideódat.

AIDA – út a sikeres promóvideóhoz

Hallottál már a marketingben használatos AIDA modellről? Akár igen, akár nem, most röviden bemutatnám mit is takar ez a mozaikszó:

aida

Attention – figyelem- és érdeklődés felkeltése

 A promóvideód elsődleges célja, hogy felkeltse a célcsoportod figyelmét. Ha ez már a kezdésnél nem sikerül, akkor az üzeneted már a legelején megbukik, és nem fog eljutni a potenciális hallgatóhoz.

 Tegyél fel néhány elgondolkodtató kérdést, említs meg néhány olyan érdekességet, furcsa tényt, megdöbbentő statisztikát, vagy bármi egyéb olyan információt, ami a kurzusod témájával releváns és nagy valószínűséggel felkelti a néző figyelmét!

Interest – érdeklődés elmélyítése

 A következő fontos lépés, hogy a potenciális hallgatónak ne csak a figyelmét keltsük fel, hanem gerjesszünk benne érdeklődési vágyat is a téma iránt. Hiszen hiába nézi végig a promódat, ha az üzenet nem érzi magáénak, nem ragadja meg az érdeklődését, akkor már tovább is lép, nem fog többet törődni a kurzusoddal. Mikről érdemes itt szót ejteni:

– Ki vagy te? Miért vagy alkalmas/hiteles a kurzus oktatására? (akár példák, referenciák megemlítése)
– Miért áll közel hozzád a téma? (elhivatottság igazolása)
– A kurzus témájának, tematikájának rövid bemutatása

Desire – vágykeltés

 Ha minden jól megy, akkor most már felkeltetted az érdeklődést a kurzusod iránt, itt már meggyőzted arról a nézőt, hogy Te hiteles és jó oktatója lehetsz a témának, jó a kurzusod tematikája is…NADE…hiába érdekes és figyelemfelkeltő egy promóvideó, ha a felhasználó úgy érzi, hogy neki erre egyáltalán nincs is szüksége…Ezért nagyon fontos, hogy megpróbáld azt is kihangsúlyozni, hogy miért lesz ez jó neki!

– Mi a kurzus célja? Honnan hova jut a hallgató, ha elvégzi?
Emeld ki a hallgató számára, hogy milyen szakmai tudást és tapasztalatot szerezhet meg!
– Miért pont ezt a kurzust válassza?
– Mutasd be, hogy a kurzusod hogyan lesz a hallgató segítségére és mit kaphat tőled!

Action – cselekvésre ösztönzés

 Most, hogy mindent megtudott rólad és a kurzusodról a néző, már csak egy hajszál választja el attól, hogy a “potenciális” státuszból kilépve, valóban a kurzusod hallgatójává váljon. Ehhez csak arra van szüksége, hogy rákattintson a „Beiratkozom” gombra. Itt a saját stílusodban – udvariasan, kedvesen, viccesen, stb. – buzdítsd a nézőt, hogy tegye meg ezt az egyszerű lépést!

Nézzünk egy példát a gyakorlatban!

Kurzus címe: A palacsintasütés rejtelmei
Kurzus előadója: Palacsin Tamás

palacsinta

  1. lépés [10-20 mp]

 Keltsd fel az érdeklődést!

 példa: Arra panaszkodnak a gyerekeid, hogy a suli büféjében sokkal finomabb a palacsinta, mint otthon? Akárhányszor próbálkoztál, mindig túl vastag vagy szétesős lett a palacsintád tésztája? Szeretnéd, ha a hagyományos receptektől kicsit eltérően, akár egészségesebb módon is el tudnád készíteni a család kedvenc desszertjét?

  1. lépés [10-15 mp]

 Üdvözöld a hallgatóságot és mutatkozz be pár szóban, 1-2 mondatban összegezd a kurzusodat, majd 1-2 mondatban mutasd be mi tesz téged a téma kiemelkedő oktatójává!

 példa: Üdvözlök mindenkit „A palacsintasütés rejtelmei” kurzuson, ahol a palcsintasütést egyszerűen tanulhatod meg az alapoktól kezdve. A nevem Palacsin Tamás, háromszoros országos palacsintasütő bajnok, étterem tulajdonos és palacsinta fanatikus egy személyben.

  1. lépés [20-25 mp]

 Kurzus bemutatása és áttekintése. Sorold fel a kurzus legfőbb részeit!

 példa: „A palacsintasütés rejtelmei” egy bevezető kurzus azok számára, akik szeretnék továbbfejleszteni sütési és főzési tudásukat, kifejezetten a palacsintasütés területén. A kurzus alapvető technikákat, különböző szokásokat mutat be a világ minden tájáról, lépésről lépésre végigvezetve Téged a palacsintasütés rejtelmein. Befejezésül pedig megmutatok néhány tippet és trükköt a kurzusom végén.

  1. lépés [20-25 mp]

 Hegyezd ki a mondanivalód a kurzus célja, haszna, jelentősége köré! Beszélj arról, hogy milyen tudást kap a felhasználó, ha elvégzi a kurzusodat!

 példa: Mivel a célom, hogy a lehető legrövidebb idő alatt megtanulj ízletes palacsintát készíteni, több különböző tészta alapot nézünk meg a világ különböző tájairól, a hozzátartozó alapanyagokkal, eszközökkel, eljárásokkal, a helyes állaggal együtt. A kurzus végére mestere leszel a palacsintakészítésnek olyan módon, hogy akár éttermet is nyithatnál, de az biztos, hogy nyugodtan fogadhatsz vacsoravendégeket egy jó palacsintázásra.

  1. lépés [10-20 mp]

 Pozicionáld a kurzusodat! Írd le a célközönségedet, hogy kik az ideális hallgató jelöltek!

 példa: Ezt a kurzust azoknak a lelkes otthoni szakácsoknak ajánlanám, akik a következő szintre szeretnék emelni tudásukat. De akkor is bátran jelentkezz fel, ha egy lelkes kezdő vagy, aki szeretné megtanulni a palcsintasütés csínnyát-bínnyát, vagy csupán családotat vagy leendő vacsoravendégeidet szeretnéd meglepni valami különlegessel.

  1. lépés [10-15 mp]

 Köszönd meg a figyelmet és buzdítsd őket a következő lépés (beiratkozás) megtételére!

példa: Köszönöm a figyelmedet, remélem Te is olyan izgatott vagy a palcsintakészítés iránt, mint én! Ha készen állsz, akkor nem kell mást tenned, mint feljelentkezni a kurzusomra a „Beiratkozom” gomb megnyomásával! Viszlát a kurzuson!

Mit igen?

promo video mit igen

  • Legyél lényegretörő! – A promóvideó ne legyen hosszabb 90-120 másodpercnél.
  • Mutasd meg magad! – Tedd személyesebbé a videót úgy, hogy megmutatod az arcodat a felvételeken, ezzel is mélyítve a bizalmat a hallgatóban.
  • Maradj hű a kurzusodhoz! – Félrevezető a tanulók számára, ha azt állítod a promóvideódban, hogy a kurzus során megtanítod az „A-t”, de aztán „B-t” kapnak. Legyen a promóvideó meggyőző, de csak valós információkat tartalmazzon!
  • Fogalmazz világosan! – Mindenki számára érthető és egyértelmű legyen, hogy miről van szó!
  • Törj ki a csendből! – Egy megfelelően megválasztott zenei aláfestés sokat segít a videódat még élvezhetőbbé, hatásosabbá tenni. Azonban arra vigyázz, hogy ne legyen túl hangos, ne nyomjon el téged!

Mit ne?

promo video mit ne

  • Ne árulj zsákbamacskát! – Mindenki szereti előre tudni, hogy mire iratkozik be, mire ad ki pénzt. Nincs ez másként az online kurzus esetén sem, így próbáld meg kellően bemutatni a „termékedet”.
  • Ne rizsázz! – Csak a legfontosabb és leglényegesebb információkat emeld ki!
  • Túl részletes tartalom meghatározás – Ne itt akarj minden információt átadni, mert Te is, és a hallgatód is el fog veszni a részletekben. Az irányvonalakat határozd meg, hogy milyen témákról lesz szó a kurzusodban!
  • Körülményes fogalmazás – Belecsempészhetsz egy-egy érdeklődésfelkeltő, barokkos mondatot, de a túlságosan cizellált megfogalmazások elterelik a hallgató figyelmét, és pont a lényeget nehezebben fogja kiszűrni.
  • Feltételes mód – Próbálj meg inkább aktív igeformákban fogalmazni, a túl sok feltételes mód elbizonytalanítja a hallgatót és csökkenti a bizalmat.

Tehát…

 A promóvideód legyen rövid, kedves, jól kidolgozott és ütős. Mutasd be, hogy ki vagy, a kurzusod hogyan lesz a hallgatók segítségére és mit kaphatnak tőle(d). Törekedj arra, hogy olyan legyen a promóvideód, hogy miután megnézte a felhasználó, azonnal beiratkozásra késztesse őt!

Szívesen hallanánk a Te személyes tapasztalataidat is a témában, illetve ha bármi további kérdésed felmerülne, akkor írj nekünk az info@webuni.hu címen!  😉

A cél az, hogy legyen cél!

 Rengeteg olyan kurzus kering az interneten, amik tele vannak hasznos információval, tudásanyaggal, csak sajnos nem a megfelelő helyen és nem a megfelelő – vagy pont, hogy túl sok – körítéssel vannak tálalva, megnehezítve a kiigazodást a hallgatónak, hogy mi is tulajdonképpen a főétel a számára. Gyakori hiba, amit elkövetnek az oktatók, hogy nem határoznak meg kellően konkrét célt/célcsoportot a kurzusuknak, nem szegmentálják kellően a tananyagukat, és egyszerre szeretnének minden tudást átadni.
online kurzus kevesebb több Azt értem itt ezalatt, hogy pl. egy videóvágó program kezelését oktató kurzus rendkívül hasznos azok számára, akiket érdekel ez a téma. Viszont ezen belül is számos célcsoport és szegmens található. Vegyünk egy fiktív példát, pl.:

Kurzus címe: Videóvágás alaptól a mesterfokig
Kurzus célja: Megtanítani az adott videóvágó program kezelését, teljesen a program alapszintű ismertetésétől, egészen a profi, 3D-s animációk alkalmazásáig.
Célcsoport: Mindenki, akit érdekel a videóvágás

Mi ezzel a probléma?

 Túl általános, kevésbé behatárolható cél, túl széles célcsoport… Sokkal nehezebb olyan potenciális hallgatót találni, aki biztos abban, hogy teljesen laikusból a full profi szintre el szeretne jutni az adott szakterületen, és mindezt egy kurzus keretin belül szeretné elérni. Nagyobb eséllyel találsz olyat, aki először szeretné alap szinten megismerni/megtanulni az adott program használatát, majd az alapján el tudja dönteni, hogy megéri-e még időt/energiát/pénzt áldoznia a megszerzett tudás további elmélyítésére. Főleg, hogy ebben az esetben egy olyan területről van szó, ahol az alapok megismerése után, több irányba is el lehet indulni, mint pl: játékfilm vágás, klippek vágása, animációs filmek-, kinetic typographyk-, 3D-s animációk készítése, stb. Nem lehet ezeket mind egy kurzusba belesűríteni…
Ráadásul, pontosan a kevésbé behatárolt tematika miatt, nem is tudja eldönteni a potenciális hallgató, hogy ténylegesen a neki szükséges tudást tudja-e elsajátítani az adott kurzus elvégzésével.
Arról nem is beszélve, hogy egy olyan személy, aki már rendelkezik egy alapszintű tudással, nem szívesen fog olyan tudásanyagért pénzt kiadni, aminek egy részét már birtokolja egyébként is.
Ami pedig az oktató részét illeti…ilyen tematika meghatározása esetén valószínűleg el se készülne ez a kurzus…

Hogy miért?

 Mert mégha úgy is gondolod, hogy képes vagy egyszerre, kellő precizitással feldolgozni a teljes anyagot, sokkal több munkád lesz vele, mintha külön-külön tennéd mindezt
online kurzus sok munkaGondolj csak bele!

 Annyira sok az anyag, hogy mindig eszedbe jutna valamelyik részéhez egy újabb ötlet, mindig azt éreznéd, hogy még nincs kész az anyag, még mindig van mit hozzátenni…

Mi lesz ennek a következménye?

 Állandó finomítgatások, folyamatos halogatás, egyre csökkenő lelkesedés, végül pedig soha nem fogod elkezdeni a kurzusodnak a tényleges megvalósítását…

Mi a teendő akkor?

 Ha továbbra is úgy gondolod, hogy a teljes témakört fel szeretnéd dolgozni és az egészből online kurzust készíteni, akkor azt javasolnám, hogy feltétlenül bontsd szét több kurzusra a témakört és határozz meg kisebb, konkrétabb egységeket a teljes anyagon belül, majd azokat dolgozd ki részletesen!
Attól még, hogy feldarabolod, a sok részegységből össze tud állni a teljes anyag, viszont sokkal átláthatóbb és emészthetőbb lesz!
online kurzus téma felosztás Sőt, nem is feltétlenül kell mindig teljesen az alapoktól kezdeni és minden részét kidolgozni! Akár ki lehet emelni egy-egy speciális területét az adott témakörnek, amiről úgy gondolod, hogy sokakat érdekelhet. Jelen esetben pl:
– kurzus azoknak, akiknek 1-2 éves kisbabája van, és állandóan kamerázzák, és ezekből a felvételekből hogyan készíthetnek olyan összeállítást, amit utána körbe tudnak küldeni a családnak, barátoknak.
– kurzus arról, hogy hogyan lehet jól elkészíteni egy online kurzus videóit
– kurzus a greenboxban rejlő lehetőségekről, és az ilyen módon felvett videók megvágásáról
– stb.

 Remélem, hogy sikerült meggyőzzelek arról, hogy mennyire fontos a kurzus céljának jó meghatározása már a legelején! 🙂

 Amennyiben bárhol elakadnál a kurzusod előkészületeivel, vagy csak szeretnél megerősíést kapni a konkrét elképzeléseidet illetően, bátran keresd fel a Webuni csapatát az ITT található elérhetőségek egyikén!

Webuni a sajtóban 3.

Pakucs Andrással (későbbiekben: PA), a Webuni alapítójával beszélgetett Nyári Juli (későbbiekben: NyJ), a Rádió Q Mediátor című műsorában. A beszélgetés során a vállalkozásról, a vállalkozásindításról, az online oktatásról és legfőképpen a Webuni-ról volt szó. Ebben a bejegyzésben csak egy összefoglaló olvasható a közel 1 órás rádióinterjúból, de a teljes beszélgetés elérhető a cikk végén található linkeken.

NyJ: Hogyan indítottátok el a Webunit?

PA: Sokféle vállalkozásunk volt, folyamatosan jöttek és jönnek elő új ötletek webes alkalmazásokról, appokról, online és offline projektekről. A legtöbb ilyen ötlet, amilyen gyorsan jön, úgy el is tűnik, néhány ilyen ötletet pedig megpróbálunk megvalósítani. A Webuni a kezdetektől fogva remek lehetőségnek tűnt, ezért ebbe belekapaszkodtunk és most már lassan két éve dolgozunk is rajta. Az eredeti koncepció, már ami az online oktatás modern formáját tekinti, a Harvardtól és a Stanford/MIT egyetemektől jött: ők 2012-ben online oktatási forradalmat indítottak el, az USA-ban gyakorlatilag másfél év leforgása alatt egy jól működő online kínálat alakult ki. Az a vízió, hogy a tudást a világon bárhova el lehet juttatni – hogy helytől, időtől, anyagi lehetőségektől függetlenül mindenki hozzáférhet kiváló minőségű tananyagokhoz -, sikeresnek bizonyult. Mi is részesei szeretnénk lenni ennek a forradalomnak, ezért a Webuni ezt a víziót adaptálja Magyarországra, Kelet-Közép Európára.

NyJ: Mit tud ez a rendszer és mire jó? Milyen lehetőségek vannak benne?

PA: A rendszerbe bárki be tud regisztrálni, egy nyílt platformról van szó, amit az oktatók és a tanulók is ingyen használhatnak. Az oktatók a rendszerben kurzusokat hozhatnak létre (erre saját fejlesztésű, professzionális lehetőségeket biztosító kurzusvarázslót hoztunk létre), és azokat kínálhatják a platform felhasználói (a tanulók) számára ingyen vagy egy általuk meghatározott összegért. Azok az emberek, akiknek nincs lehetőségük klasszikus módon tanulni – akár azért, mert késő estig dolgoznak, vagy mert kisgyermeket nevelnek, vagy akár csak azért, mert lakóhelyük közelében nincs erre lehetőségük – online, a Webuni segítségével rendkívül széles kurzuskínálattal találkozhatnak majd. Tanulhatnak szinte bármit, a virágkötészettől kezdve, az online marketingen át a webprogramozásig.

NyJ: Ti vizsgáljátok azt, hogy milyen minőségű a platformon megosztott tartalom?

PA: Hosszútávon nem lesz szükség arra, hogy külön figyelmet szenteljünk arra, hogy az egyes kurzusok mennyire magas színvonalúak (ugyanakkor nyilvánvalóan érdekünk lesz kiszűrni a gyenge és az oldalra nem illő tartalmakat), azt gondoljuk, hogy a piac, a Webuni piactere, a felhasználók be fogják árazni az egyes kurzusokat. A gyenge tartalmak idővel kikopnak, míg a jó kurzusok egyre erősödni fognak, a jó oktatók sikeres karriert futhatnak be a platformon. Rövidtávon természetesen fokozott hangsúlyt fektetünk arra, hogy a rendszerbe bekerülő tartalmak jó minőségűek legyenek. Az indulásnál nagyon fontos, hogy az oldalt először meglátogató felhasználónak jó benyomásai legyenek: ahhoz, hogy később is vissza akarjon térni hozzánk, elengedhetetlen feltétel a jó anyagok megléte.

microphone-338481_1280NyJ: És mégis, mitől lesz jó egy online tananyag? Mitől tudtok ti mást, többet adni?

PA: A jó online tananyag egyrészt könnyen elérhető, a Webuni kurzusai asztali gépeken, laptopokon, tableteken és okostelefonokon is használhatóak lesznek – természetesen mindegyik eszközre optimalizáljuk a rendszert. Másrészt, az online kurzusok keretein belül különféle oktatási módszerek megvalósíthatóak: készülhetnek tananyagok tantermi oktatásokból (videófelvétel), stúdiófelvételekből, animációkból, prezikből, képernyőfelvételekből, sőt ezek tetszőleges kombinációjából. A tananyag elkészültét tananyagfejlesztő csapatunk és stúdiónk segíti, hogy technikailag és tartalmilag is korszerű és jó minőségű legyen.

NyJ: Hogyan reagál rá a piac? Nyitottak az oktatók?

PA: A magyar online oktatási piac gyermekcipőben jár, így a piac reakciója időbe telik. Gyakorlatilag meg kell ismertetnünk, be kell mutatnunk az oktatás új formáját leendő oktatóinknak. Fontos megértetni a tanárokkal, hogy a Webunin keresztül nem fogja elveszteni eddigi diákjait, de új piacokra törhet be, ezáltal teljesen új emberekhez érhet el. Az online oktatás nem helyettesíti a tantermi oktatást, sokkal inkább kiegészíti azt!

NyJ: Mi a célotok; nem túl kicsi a magyar piac egy IT startupnak ahhoz, hogy sikeres lehessen?

PA: Fontos leszögezni, hogy a Webuni nem csupán az IT piacon van jelen, de az oktatásban is, a magyar oktatási piac pedig nem nevezhető kicsinek. Ugyanakkor természetesen tervezünk külföldre terjeszkedni, azonban ennek elengedhetetlen feltétele, hogy Magyarországon sikereket érjünk el: hogy sok száz kurzusból álljon portfóliónk, hogy felhasználói bázisunk több tízezres nagyságrendű legyen. A következő évben ezeken fogunk dolgozni, és ha minden jól megy, akkor néhány éven belül jelentős szereplői lehetünk az európai online oktatásnak.

A teljes rádióinterjú elérhető itt:
1.rész
2.rész