|
|
FASCIA-Izompólya- és Gerincnyújtás, Ming Method - ÉLJ FÁJDALOM NÉLKÜL!
A stretchingről vagy nyújtásról szinte mindeki hallott már, a fejünkben él, hogy fontos is egy-egy edzés végén lenyújtanunk, de vagy helytelenül, vagy mellékesen csináljuk, vagy sokszor inkább el is csaljuk, nem nagy jelentőséget tulajdonítva neki. Ha valaki pedig soha nem is szokott edzeni, még gondolat szintjén sem jut el odáig, hogy a nyújtás milyen fontos lenne a teste számára. Pedig mind a túlmozgásból eredő fájdalmak és sérülések, mind az alulmozgásból eredő beszűkülések, befeszülések ellenszere lehet a Fascia-stretching.
35 éves élsportolói pályafutásom alatt rengeteg tapasztalatot szereztem, míg tanulmányaimmal (TF-vívóedző; talpreflexológus; sportmasszőr; Fascia-terapeuta) konkrét tudást kaptam a test, főként az izmok-ízületek működéséről.
2019-ben pedig megismertem, és elsőkézből tanultam meg egy híres kínai-amerikai fizikoterapeutától, Ming Chewtól azt az amerikai forradalmi módszert, ami speciális izompólya nyújtásokból és gerincdekompressziós nyújtásokból áll, plusz olyan kiegészítő elemekből, amit együtt alkalmazva mindenki számára elérhető a fájdalom és sérülésmentes élsport, hobbisport, hétköznapi élet. A Ming-módszerrel számos híres amerikai élsportoló és civil épült föl a reménytelennek hitt sérüléséből, ami Minget nagyon népszerűvé tette az USA-ban.
Ezt, a napi rutinba könnyen beilleszthető mozgásfajtát szeretném mindenkinek átadni, mert a fájdalmak, sérülések, sőt még a műtétek nagy százaléka is elkerülhetők lennének mindenki számára, ha tudná mi az a FASCIA=IZOMPÓLYA, és gondozásának fontossága!
A Fascia egy olyan összefüggő kötőszövet a testünkben, ami mindent mindennel összeköt a testen belül, és ami már egy új, önálló szervként jelenik meg az orvoslásban, mivel felfedezték hatalmas jelentőségét testünk működésében!
A Fascia nyújtás elsődleges célja a tér növelése az adott ízület dekompressziójával. A test minden ízületéhez létezik egy nyújtógyakorlat. Ahogy egy nyújtás „teret teremt", javul az ízületek mechanikája, javul a véráramlás, csökken a porckorongokra nehezedő nyomás, csökken a fájdalom, a gerinc porckorong rehidratálódik, javul a testtartás, valamint a jó közérzet és a tudatosság.
Tehát ezek a Fascia gyakorlatok úgy lettek kialakítva, hogy "teret hozzanak létre" egy adott ízületben vagy gerincszegmensen belül. A myofascialis feszültség (a fascia feszültsége) létrehozásával a gyakorlatok hatással vannak az adott ízülethez vagy gerincszegmenshez kapcsolódó szövetekre, izmokra, szalagokra, idegszövetekre és szervekre is.
A gerincnyújtások 6 különböző gyakorlatból állnak, a C4-C5-ös nyakcsigolyáktól indulva, végig lefelé az L5-S1-es keresztcsonti csigolyákig.
Az izompólya nyújtások 28 gyakorlatból állnak, a test minden részét megdolgozzák, mindig csak egy konkrét területre koncentrálva. Így nagyon jól megfigyelhető a test két oldala közti különbség, (ill. egy izmon belüli különbség), ezáltal célirányosan kiegyenlíthető a két oldal, egyensúlyt teremtve a testben.
A gyakorlatok egyáltalán nem szokványosak, speciális testtartást írnak elő, ami szokatlannak, néhol nehéznek tűnhet, de mindegyiknek van könnyített verziója is, ami az egyéni képességekhez mérten ad lehetőséget mindenki számára, hogy el tudja végezni a gyakorlatokat. Sok gyakorlással nagyon látványos a fejlődés, nagyon hamar érezni a nyújtások jótékony hatását! A test felszabadulása, a fájdalmak csökkenése, a laza, könnyed állapot és az egyre szebb testtartás nemcsak az elszántságunkat és kitartásunkat növeli meg, hanem az önbizalmunkat is erősíti, és nagyon pozitívan hat a hangulatunkra!
A gyakorlatok hatása a testre:
Krónikus fájdalmakat enyhíti – Csökkenti az ízületi gyulladást – Növeli a flexibilitást – Javítja a testtartást– Csökkenti a gerincferdülés mértékét– Növeli a csigolyák közti rést – Fokozza a csigolyaközi porckorong hidratáltságát– Javítja az ízületi mechanikát – Megnöveli a mozgási tartományt –Javítja az izomtónus állapotát– Segít a letapadt, heges, csomós izmok felszakításában - Ellazítja a befeszült izmokat, ezáltal segíti az izmok hatékony működését - Sérüléseket megelőzi – Fokozza a véráramlást, a vér- és nyirokkeringést – A sportolás és edzés utáni felépülést javítja – Fokozza a sportolói teljesítményt – A zsigeri működést normalizálja– Javítja a központi idegrendszer működését– A Dura Matert normalizálja– Javítja a testtudatot– Általános közérzetet javítja – Gátolja az öregedést folyamatokat, a biológiai életkort lecsökkenti –Csökkenti a mentális stresszt
A kurzus úgy lett felépítve, hogy a gyakorlatok nemcsak minden részletre kiterjedően, aprólékosan be vannak mutatva, hanem előtte magyarázatot kapsz róla, hogy konkrétan melyik izmot, csigolyát nyújtjuk meg, milyen hatással van a testre, illetve milyen fájdalmakat, sérüléseket lehet vele kezelni, megelőzni. Az első fejezet leckéiben magyarázatot kapsz arra, hogy mi a fascia, hogyan működik, mi zajlik le a testedben, amit legalább egyszer figyelmesen hallgass végig, hogy sokkal tudatosabb és precízebb legyen az edzésed. Az előkészítését a testednek, a legfontosabb táplálékkiegészítőket, és a bemelegítést mindenképp alkalmazd, mert így egyrészt elkerülheted a sérüléseket, másrészt sokkal hatékonyabb és eredményesebb lesz a munkád!
A "Személyes edzésterv" című leckében megtalálhatod egy adott problémára, fájdalomra ajánlott gyakorlatokat. Tehát ha például befagyottváll szindrómában szenvedsz, vagy csípő problémád van, esetleg térdfájdalmad, akkor megtalálod a hozzá rendelt legfontosabb gyakorlatokat, amit kiválasztva a leckékből, összeállíthatsz magadnak egy edzéstervet. Vagy ha egy kemény edzés vagy fizikai megterhelés után egy adott izomcsoportot túlterheltél, akkor fogod tudni, hogy milyen nyújtásokat alkalmazz rá. Emellett azt ajánlom, hogy időközönként (heti egyszer legalább) a többi gyakorlaton is menj végig, hogy egyensúlyban tartsd a tested, illetve megelőzd a sérüléseket.
A "Kiegészítő kezelések" című leckében számos olyan lehetőséget ajánlok, amit az életmódodba beillesztve egy komplett, holisztikus életmódváltó programot alakíthatsz ki magadnak, akár otthon is! Azonban ha szeretnél személyes segítséget, vagy a többi módszer bármelyikét is kipróbálni, vedd fel velem vagy a velem együtt dolgozó szakemberekkel a kapcsolatot, nagy szeretettel és örömmel várjuk a személyes találkozást is! Ebben a leckében a Letölthető segédanyagoknál pdf. formátumban találod bővebben a kiegészítő ajánlatokat, a hozzá kapcsolódó linkeket és a mi elérhetőségeinket. Ha bármi kérdésed van a kurzussal kapcsolatban, keress bátran!
Ezzel a komplex programmal kívánok segíteni Neked, élsportolónak, hogy sérülésmentesen kitolódjon a pályafutásod, Neked, hobbisportolónak és inaktív életet élőnek, hogy megtanuld felváltani a stresszes, egészségtelen életet, fájdalommentes, fitt hétköznapokra!
Kívánom, hogy minél hamarabb sikerüljön elsajátítani és beépíteni az életedbe ezt a módszert és a kiegészítő kezeléseket, amivel újra megadhatod magadnak a törődést, az önmagadra figyelést és a szeretetet! :)
-
1.Bevezető
-
1. lecke
Ming Chew köszöntője
-
2. lecke
Ming Módszer és Előkészítés
-
3. lecke
Mi a Fascia?
-
4. lecke
Hogyan nyújts?
-
5. lecke
Kiegészítő kezelések
-
6. lecke
Panaszaid alapján válaszd ki Te a személyes edzéstervedet!
-
7. lecke
Bemelegítés
-
2.Gerincnyújtások
-
8. lecke
Behúzott állal felvett fejtartás
-
9. lecke
Döglött Bogár 1. (C4-C5 csigolya)
-
10. lecke
Döglött Bogár 2. (C6-C7 csigolya)
-
11. lecke
Torony (T6-T7 csigolya)
-
12. lecke
Kis gömb (T8-T9 csigolya)
-
13. lecke
Nagy gömb (L1-L2 csigolya)
-
14. lecke
Deréknyújtás (L5-S1 csigolya)
-
3.Izompólya nyújtások
-
15. lecke
A nyak oldalsó részének nyújtása (Scalenus)
-
16. lecke
A váll elülső részének nyújtása (Coracobrachialis)
-
17. lecke
A váll mélyizmának nyújtása 1. (Rotator)
-
18. lecke
A váll mélyizmának a nyújtása 2. (Rotator)
-
19. lecke
A vállrándító izom nyújtása (Trapezius)
-
20. lecke
A hát középső részének nyújtása (Rhomboid)
-
21. lecke
A széles hátizom nyújtása (Latissimus Dorsi)
-
22. lecke
Mellizomnyújtás (Pectoralis Major)
-
23. lecke
Bicepsznyújtás (Biceps)
-
24. lecke
Tricepsznyújtás (Triceps)
-
25. lecke
Az alkar belső részének a nyújtása
-
26. lecke
Az alkar külső részének a nyújtása
-
27. lecke
A csípőhajlító izom nyújtása (Psoas)
-
28. lecke
Általános kvadricepsznyújtás (Quadriceps)
-
29. lecke
A hosszú kvadricepsz nyújtása (Quadriceps)
-
30. lecke
Farizomnyújtás (Gluteus)
-
31. lecke
Emberi szélkerék (Obturator Internus)
-
32. lecke
A belső comb gyakorlatcsoportja 1.2.3. (Adductors)
-
33. lecke
A hosszú belső combizom nyújtása (Gracilis)
-
34. lecke
A combhajlító izom gyakorlatcsoportja (Hamstring)
-
35. lecke
A vádliizom nyújtása (Gastrocnemius)
-
36. lecke
A sípcsonti izom nyújtása (Tibialis Anterior)
-
37. lecke
A talp nyújtása (Plantaris Fascia)